• restaurace

    otevřeno

  • icon_playground

    hřiště

    otevřeno

  • icon_driving

    driving

    otevřeno

  • Jistebnice, Czechia
  • Kontakt
  • Rezervace TeeTime

ARCHITEKTURA

Historické hodnoty osídlení a krajinnou architekturu doplňují v areálu Čertova břemena také současné stavby navržené Stanislavem Fialou. Jeho rukopis je znatelný především ve způsobu používání stavebních materiálů v jejich autentické podobě, snahou o co možná největší navázání na tradičního způsob stavění a ctění okolí stavby. Své stavby tedy důsledně promýšlí v mnoha aspektech.

Krajina, pokora a tradice

Architekt Fiala nesleduje současné trendy, jeho hlavním cílem je pokorně vycházet z místa, historických souvislostí a funkce stavby. V případě Čertova břemena jsou nejsilnějšími podněty krajinný ráz Jistebnické vrchoviny s nádechem drsnější, ale krásné přírody, kterou první osadníci začali osidlovat pravděpodobně v době vrcholného středověku, přičemž se o Alenině Lhotě u Jistebnice, kde se hřiště Čertovo břemeno nachází, dozvídáme v polovině 17. století. Tyto historické souvislosti jsou pro stavby nacházející se v areálu golfového klubu klíčové.

Klubovna zakopaná v zemi

Klubovna v jejíž útrobách je restaurace až pro 100 lidí, konferenční salonek pro 30–60 lidí, šatny, bar, kuchyň, sklady i dva apartmány, je navržena tak, aby dokonale splynula s krajinným rázem okolí. „Cítil jsem povinnost schovat tento objem do krajiny tak, aby ji jen pokorně a přirozeně doplňoval, aby si s ní povídal,“ vysvětluje svůj záměr Fiala. Proto je stavba částečně umístěna pod zem a na severní části hráči hrající jamku číslo 2, možná ani nezaregistrují, že právě míjí zatravněnou střechu klubovny, na níž jsou umístěny indiánské teepee kryjící technické rozvody klubovny (rekuperace, klimatizace, větrání kuchyně apod.). Na jižní straně si pak hosté mohou z klubovny, nebo z její terasy užít výhled na Driving range a spodní rybník.

Tak, jak stavěli naši předci

V interiéru klubovny každého na první pohled zaujme využití opracovaných masivních kmenů stromů. Jejich použití přímo vychází z odkazu tradičního stavění, které se nejvíce propisuje ve využití povalového stropu. Opracované kmeny však slouží i jako palisádové dřevěné stěny, nebo bednění pro betonové zdi. Ještě dávnější stavební technologie, než je povalový strop, je použita u terasy. Tam jsou umístěny místo sloupů nesoucích zastřešení terasy, vzrostlé duby tzv. rozshochy, jako by si původní obyvatelé uřízli kus stromu a podložili jím střechu svého obydlí.

Jeskyňka

V areálu golfového klubu však původně stála jiná, výrazně menší, nicméně velmi oblíbená klubovna. Říkalo se jí Jeskyňka. Vznikla v roce 2002 a dodnes stavbu, pokud budete pozorní, najdete u příchodu do areálu. Tato klubovna vlastně započala ideu klubovny zakopané v zemi. Stejně jako u veliké klubovny jste v jejích útrobách nalezly ohniště, prvek tvořící příjemnou atmosféru, který ale také odkazuje na dávná útočiště našich předků. V obou případech kluboven byly použity ty nejdostupnější stavební materiály. V případě jeskyňky se jedná o kámen a beton, tedy o materiály dokonale navozující pocit pravěkého útočiště.

Stodola

Jednoduchost a odkaz na vesnický charakter území najdeme také u stavby nazývané stodolou, ve které jsou uschovány všechny potřebné stroje na údržbu golfového hřiště. Možná vás napadne, že takovýto typ stavby ani architekta nepotřebuje, neb jde o čistě funkční stavení, do kterého veřejnost nemá přístup. Investoři zde ale od samého počátku pracují s vizí krajinu zkrášlit a svými zásahy nádherné území spíše obohatit. Proto je i tato na první pohled čistě funkční stavba navržena se snahou splynout s okolím, kterému slouží. Dřevěná konstrukce je obalena lehkými průsvitnými polykarbonátovými deskami, ve kterých se krajina zajímavě odráží. Stodola má nenápadnou pultovou střechu a její zadní strana, je tvořena kamennými gabiony.

Rodinný dům

Rodina Němců do Aleniny Lhoty přišla v 70. letech 20. století, kdy zde Jiří Němec zakoupil tradiční roubenku, kterou v průběhu let citlivě a s pokorou opravil. Jeho syn Petr po více jak 20 letech na tento odkaz navázal a v roce 1995 požádal Stanislava Fialu, aby v přímém sousedství původní chalupy navrhl rodinný dům, který bude na lidovou architekturu navazovat, a přitom bude zcela současný. Dům vznikl na půdorysu písmena T a v exteriéru je jeho dominantním výtvarným prvkem sedlová střecha pokrytá dřevěným štípaným šindelem. Při pohledu z venku je patrné, jak spolu obě budovy souzní a jak zajímavé spojení rodiny Němců a Stanislava Fialy je. Dnes s odstupem více jak 25 let se z tohoto spojení mohou těšit všichni návštěvníci Golfového klubu Čertovo břemeno.

Přijeďte na víkend

Přijeďte si zahrát

Zůstaňte v kontaktu

Partneři