• restaurace

  zavřeno

 • icon_playground

  hřiště

  zavřeno

 • icon_driving

  driving

  zavřeno

 • Jistebnice, Czechia
 • Kontakt
 • Rezervace TeeTime

Golfový areál

Golf pod čertovým kopytem

Malebná příroda Jistebnické vrchoviny (nazývané občas také Čertova hrbatina), zvlněná krajina, remízky, ticho a klid. A také kameny, mohyly, zídky a především balvany, které do míst dnešního hřiště podle legendy shodil čert. Nedaleká skála se dokonce může pochlubit otiskem jeho kopyta. Čertovo břemeno je golfovým areálem s jedinečnou atmosférou, lákající začátečníky i zkušené hráče. Už při jeho budování neprobíhaly na přání Jiřího Němce, zakladatele Golfového klubu Čertovo břemeno, téměř žádné terénní úpravy. Jeho záměrem bylo od samého počátku lokalitu zvelebit a zachovat krásy okolní krajiny. Ve stejném duchu přistupují k návrhům na dobudování ubytovacích kapacit současní provozovatelé areálu.

Od chalupy k jamkám

stručná historie

Jiří Němec, bývalý diplomat a doktor práv, přišel do Aleniny Lhoty už v roce 1972, tehdy ještě jako pražský chalupář. Společně s rodinou se pustil do oprav a zkrášlování nejen zakoupeného rozpadajícího se stavení, ve kterém dodnes žije, ale také do zvelebování špejcharu, dvora a okolní krajiny. Po roce 1989 a ukončení své poslední mise v roli obchodního rady ve Francii se do milované Aleniny Lhoty vrátil, tentokrát už jako stálý obyvatel. Postupně koupil pozemky přiléhající k chalupě a za podpory svého syna Petra vybudoval devítijamkové hřiště, které slavnostně otevřel 16. července 2002.

Rodinný charakter se nevytratil ani dnes, byť je od roku 2011 hřiště osmnáctijamkové. Pomyslný štafetový kolík přebral po otci syn Petr, který již v roce 1995 do lokality přizval svého přítele architekta Stanislava Fialu. Spojení rodiny Němců a architekta Fialy dalo vzniknout unikátní architektuře a velmi intenzivně se propsalo do celkové atmosféry. Dnes již čtyřgenerační rodina golfový areál vybudovala na vlastní pěst, bez dotací či jiné finanční podpory. Naopak. Sama financovala výstavbu dětských hřišť pro jistebnickou školu a v současné době podporuje hned několik podobných projektů.

Oceňovaná klubovna

Významným milníkem v historii fungování Čertova břemene je i výstavba nové klubovny podle návrhu architekta Stanislava Fialy z roku 2011, která byla Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství prohlášena za Stavbu roku. Ocenění bylo předáno v senátu České republiky za přítomnosti předsedy senátu. Projekt sklidil i mezinárodní uznání, když získal nominaci na Evropskou cenu za současnou architekturu Mies van der Rohe Awards.

Klubovna je podobně jako další objekty, které v areálu vznikly, často zmiňována v odborné literatuře a objevuje se na výstavách jako zářný příklad souladu současné architektury s přírodou. Svým pojetím navazuje na tradiční řemeslné postupy našich předků, splývá s krajinou, neruší ji a zapadá do jejího rázu, stejně jako dříve polorozpadlá chalupa, kterou Jiří Němec nezboural, ale obnovil ji i s historickým špejcharem tak, jak je zachycena v národopisné literatuře.

Nový majitel převzal štafetu od zakladatele

Na konci roku 2019 se do projektu zapojil místní rodák Petr Zahradník, vnuk Jiřího Němce, který je v současné době 10% vlastníkem golfového areálu, spolu s českou investiční společností SEBRE. Jejími majiteli jsou Petr Němec syn zakladatele golfového areálu Jiřího Němce, rovněž rodák z Aleniny Lhoty a podnikatel Jan Fidler.

Díky synu i vnukovi Jiřího Němce, kteří v Alenině Lhotě strávili dětství, rozvoj klubu nabírá na síle, hřiště získává významné investiční prostředky a příznivce. Unikátní spojení s architektonickým ateliérem Stanislava Fialy se projevuje v řadě detailů v celém areálu hřiště. SEBRE přináší do klubu Čertovo břemeno inovace v podobě zdokonalení hřiště, vylepšení gastronomie, kulturních i sportovních akcí či pořízení nových ubytovacích kapacit.

Přijeďte na víkend

Přijeďte si zahrát

Zůstaňte v kontaktu

Partneři